تبلیغات

به پایگاه اطلاع رسانی جوانان سرباز خوش امدید.

پایگاه اطلاع رسانی جوانان سرباز<meta name="google-site-verification" content="hcFPtuxr2B3ZsrOFAH9NSHZKv0B0Bcwiz3G9t0bfrZA" />

پایگاه اطلاع رسانی جوانان سرباز
وبلاگ خبری فرهنگی هنری وادبی
قالب وبلاگ
Loading
نویسندگان
نطق میان دستور محمدقیوم دهقانی نماینده مردم شریف ایرانشهر، سرباز، دلگان، لاشار، آشار، فنوج و بنت در مجلس شورای اسلامی
مورخ 6/3/88

بسم الله الرحمن الرحیم
با حمد و ثنای الهی، صلوات بر پیامبر عظیم الشان اسلام و ادای احترام به پیشگاه ملت شریف ایران و با درود به روان پاك امام راحل و با سلام به پیشگاه مقام معظم رهبری، از مردم شریف حوزه انتخابیه‌ام مردم بزرگوار شهرستانهای ایرانشهر، سرباز، دلگان و بخش‌های بنت، فنوج، لاشار و آشار بخاطر حسن اعتماد و اعتباری كه به بنده بخشیده و فرصت خدمتگزاری را برایم فراهم نمودند سپاسگزارم.
سوم خرداد ماه سالروز فتح خرمشهر، روز مقاومت، ایثار و پیروزی را به ملت عزیز ایران تبریك و تهیت عرض نموده برخود لازم می دانم بخاطر حضور و استقبال حماسی و پرشور مردم فهیم و انقلابی استان كردستان از مقام معظم رهبری قدردانی نمایم. فرمایشات معظم له كه همواره بر وحدت و یكپارچگی ملی تمام قومیتها و در چارچوب قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی تاكید فرمودند از زوایای مختلف و در عمیق ترین سطح باید مورد اهتمام جدی مسئولان نظام قرار گیرد. از مقام معظم رهبری استدعا دارم عنایاتی را كه برای مردم اهل سنت كردستان داشتند برای تمام اهل سنت ایران دستور تسری صادر فرمایند.
نام گذاری دهه چهارم به دهه پیشرفت و عدالت از جانب مقام معظم رهبری در واقع بیان چارچوبها و محتوای برنامه های راهبردی و جهت دهنده عمل كلیه كارگزاران است فرصت را مغتنم دانسته رهبر معظم را از جانب مردم استان سیستان و بلوچستان خصوصاً مردم حوزه انتخابیه خویش برای تشریف فرمایی به استان سیستان و بلوچستان دعوت می نمایم. آرمان دفاع از حقوق ملتهای مظلوم و آزادیخواه مسلمان و غیرمسلمان جزء لاینفك سیاستهای اصولی انقلاب و نظام است. برمبنای همین اهداف والا شاهد بودیم كه ریاست محترم جمهوری با اقتدار تمام در اجلاسهای بین المللی و جهانی به دفاع از حقوق ملتها بالاخص ملت ستمدیده فلسطین پرداخته است. امری كه مقبول تمام ملتها و دولت های مستقل گردیده است بطوریكه اقدام ریاست جمهوری تركیه در اجلاس داووس با تأسی و الگو پذیری از سیاست‌های ضد صهیونیسیتی ایران اسلامی صورت گرفت. پرتاب ماهواره امید و بدنبال آن پرتاب سجیل 2 از دیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی است.
همكاران ارجمند، نمایندگان بزرگوار ملت شریف ایران اسلامی بدانید كه امروز وظیفه ای بس سنگین را تقبل نموده ایم بیایید بدور از هرگونه تفكر جاه طلبی، مقام پرستی و تجمل گرایی در فكر ملتی باشیم كه برای دستیابی به این نظام و انقلاب 200000 شهید داده است. بنا به خواسته مقام معظم رهبری خود را گرفتار مسائل احزاب، جناحها و جریانات سیاسی ننموده و فراتر از آن بیندیشیم و بعنوان ناظر بر اعمال مجریان قانون در جهت تحقق امر عدالت و خدمتگذاری به مردم از هیچ حركتی فروگذار نكنیم زیرا كه در مقابل هر تصمیمی باید به خداوند پاسخگو باشیم.
و اما مطالبی درخصوص استان و حوزه انتخابیه اینجانب كه با توجه به ذیق وقت به بخشی از آن اشاره می‌نمایم ضمن تشكر از رئیس جمهور محترم درخصوص تلاش در جهت یكسان سازی نگاههای در راستای توسعه مناطق دور از مركز، اختصاص اعتبارات كلان برای مرزهای شرق كشور، توجه به احیاء كارخانه بافت بلوچ، ارتقاء مجتمع آموزش عالی به دانشگاه ایرانشهر، اختصاص تسهیلات لازم برای اشتغالزایی جوانان و ...
مطالبی را كه لازم است مورد توجه ریاست محترم جمهوری و مسئولان كلان كشور قرار گیرد به عرض میرسانم داشتن مرز طولانی حدود 900 كیلومتری استان سیستان و بلوچستان با كشور پاكستان می تواند در سایه مدیریت صحیح و تغییر رویكرد كارگزاران مشفق نظام، بسیاری از چالشهای فراروی را به فرصت های مغتنم مبدل سازد. كشور ما بیش از هر زمانی محتاج نگاه مثبت و روشهای كارآمد جهت ایجاد اشتغال برای جوانان و مرزنشینان است تا در سایه كنترل و نظارت مسئولان بازده و راندمان مطلوب تری داشتم باشیم. بایستی رویكردها به سویی سوق داده شود تا برآیند آن ایجاد امنیت پایدار و پیشرفت برای منطقه باشد.
لایحه حمل و نقل مبادلات زمینی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و پاكستان كه از اقدامات بسیار خوب دولت بود از اینكه چندی پیش در مجلس شورای اسلامی رأی نیاورد مزید برنگرانیها شد زیرا آن لایحه می توانست تحولات بسیار مثبتی را برای مردم منطقه خصوصاً در بخش اشتغال به ارمغان داشته باشد امیداورم با تأمل و تدابیر خاص نمایندگان و ریاست محترم مجلس لایحه مذكور مجدداً در دستور كار قرار گیرد.
با اتخاذ راه‌كارهای عملیاتی با افزایش بازارچه‌های مرزی و احداث گمرك جدید در این مرز طولانی از جمله نقطه مرزی بخش آشار و ارتقاء گمرك پیشین به گمرك بین‌المللی و برخورداری از نفوذ معتمدین محلی جهت حفظ و تحكیم امنیت و كنترل آن از هدر رفت اعتبارهای كلان بابت احداث دیوارهای بتنی و حفر گودال‌های عمیق و عریض كه با یك طوفان و سیل از بین رفته و می‌روند جلوگیری و آنها را در بخش‌های توسعه عمرانی و اشتغالزایی صرف نمائیم. مجدانه از ریاست محترم جمهور و دیگر مسئولان بزرگوار می خواهم درخصوص روشهای كنترل و انسداد مرزهای شرقی با نگاهی نو بهترین روش ایجاد امنیت و توسعه را اتخاذ و اعمال فرمایند. زیرا به تجربه ثابت شده كه روش‌های فیزیكی كارساز نیست.
نكته دیگر اینكه ایران سرزمین تنوع اقوام، تعدد زبان‌ها، و تكثر فرهنگهاست فی‌الواقع نوعی پلورالیسم فرهنگی و اجتماعی زینت‌بخش این سرزمین است. زبان هر قوم عامل هویت‌بخش و آیینه تمام نمای هویت فرهنگی آن است. لذا به منظور پاسداشت این میراث غنی و حفظ و ترویج عملی آن از ریاست محترم جمهوری و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری می‌خواهم با نگاهی ملی و در جهت حمایت منطقه‌ای با صدور مجوز فعالیت رشته زبان و ادبیات بلوچی در دانشگاه‌های كشور خصوصاً در دانشگاه‌های استان سیستان و بلوچستان احیاگر اصل پانزدهم قانون اساسی باشند.
ایجاد شرایط و فراهم ساختن بستر لازم و كافی جهت مشاركت نیروهای تحصیل كرده بومی در استخدام ها و مدیریت خرد و كلان باتوجه به اصول قانون اساسی از انتظارات بحق و مشروع مردم بلوچ است چرا كه این امر در حفظ و تحكیم پایه های امنیت پایدار و توسعه همه جانبه و پیشرفت مبتنی بر عدالت نقش تأثیرگذار و مهمی دارد.
تذكر جدی به وزیران محترم جهاد كشاورزی، نفت و نیرو درخصوص تأمین سوخت مورد نیاز ماشین آلات كشاورزی كشاورزان استان دارم و از این عزیزان می خواهم با حل اساسی مشكل سوخت این قشر زحمت كش كه در جهت خودكفایی بخش كشاورزی تلاش می نمایند از هدررفت وقت و انرژی نمایندگان و حاصل زحمات كشاورزان جلوگیری نمایند.
ریاست محترم جمهور، با توجه به آتش سوزی واحد سه نیروگاه بخار ایرانشهر در استان سال 1387 از وزیر محترم نیرو خواسته بودم هرچه سریعتر نسبت به جایگزینی و ترمیم این واحد تلاش نمایند تا مشكلی در فصل تابستان و گرمای 55 درجه كه هم اكنون در جنوب استان شاهد آن هستیم پیش نیاید علیرغم تأكیدات لازم، مردم این منطقه خصوصاً در شهرستانهای سرباز و دلگان و بخش های فنوج، و آشار به شدت از افت ولتاژ برق و گرمای طاقت فرسا رنج می برند امیدوارم با دستور ویژه حضرتعالی در اسرع وقت نسبت به حل این مشكل اقدام و درخصوص اصلاح نرخ تعرفه های برق این مناطق به شكل دیگر مناطق گرمسیری و اقدام عاجل بعمل آورند.
جناب آقای مهندس فتاح وزیر محترم نیرو، به استحضار جنابعالی برسانم در بخش آب شرب روستایی از تعداد 1613 روستا در حوزه انتخابیه اینجانب تعداد 1045 روستا فاقد شبكه آب شرب بهداشتی هستند و آنهایی كه دارای شبكه اند نیاز به اصلاح و توسعه دارند كه این آمار وحشتناك نیاز به توجه جدی دارد. تأمین آب شرب روستاهای شرق و غرب بمپور و نیز اجرای طرح فاضلاب شهر ایرانشهر كه در سفر به چابهار و نیكشهر قول مساعد داده بودید هرچه سریعتر دستور اقدام صادر فرمائید.
از وزیر محترم آموزش وپرورش می خواهم هرچه سریعتر تكلیف استخدامی حق التدریسان و آموزشیاران نهضت سوادآموزی حتی با مدرك دیپلم را نیز كه جوانی خویش را با خدمات هشت الی ده ساله صرف آموزش و پرورش نمودند مشخص نماید زیرا كه هرگونه فرصت استخدامی در جای دیگر از آنها سلب شده است.
نكته قابل تأمل دیگر اینكه از رئیس جمهور محترم از ارتقاء چهار بخش به شهرستان و استقرار فرمانداری در سفر دوم به استان تشكر نموده و امیدوارم باتوجه به پراكندگی و تراكم پائین جمعیتی در استان در جهت خدمات دهی بهتر برای تحقق شعار عدالت محوری دولت نهم از این بزرگوار می خواهم دستور ارتقاء دهستانهای چانف، كتیچ، دامن، نصیرآباد، باتك و نسكند به بخش و ارتقاء بخش های سرباز، فنوج، لاشار و بمپور به شهرستان به خواسته های بحق مردم این مناطق پاسخ مثبت دهید.
وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، ایجاد دانشگاه علوم پزشكی در جنوب استان به مركزیت ایرانشهر با توجه به مشكلات موجود از ضروریات اولیه است لذا با توجه به قول مساعد جنابعالی در سفر دوم ریاست جمهوری به استان می خواهم هرچه سریعتر در این خصوص دستور اقدام مساعد صادر فرمائید.
و اما سخنی با نامزدهای انتخاباتی دهمین دوره ریاست جمهوری، سخن من خطاب به آن نامزدها و طرفداران آنهاست كه برای معرفی خویش در جهت نقدهای مخرب گام بر می دارند كه لازم است اعلام نمایم بدانید كه ملت شریف ایران آگاه است و هر سخن شما را تفسیر می نماید بهتر است بجای تخریب همدیگر برنامه خود را ارائه نمائید. از ملت شریف ایران خصوصاً مردم عزیز سیستان و بلوچستان می خواهم همچون گذشته با مشاركت حداكثری و انتخاب فردی شایسته كه بتواند برای چهار سال آینده در سطح ملی و بین المللی با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری عزت، شرف و كرامت انسانی را برای تمامی اقشار ملت به ارمغان آورده و باعث ناامیدی دشمنان اسلام و انقلاب باشید تا با این كار خویش بار دیگر با مقام معظم رهبری در راستای تثبیت نظام جمهوری اسلامی تجدید میثاق كرده باشید.
در پایان لازم میدانم ضمن تبریك به هیئت رئیسه جدید انتخاب مجدد جناب آقای دكتر لاریجانی را به عنوان ریاست مجلس شورای اسلامی كه نشان از مدیریت مدبرانه ایشان در سال گذشته است تبریك و تهنیت عرض نمایم./ا
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب