تبلیغات

به پایگاه اطلاع رسانی جوانان سرباز خوش امدید.

پایگاه اطلاع رسانی جوانان سرباز<meta name="google-site-verification" content="hcFPtuxr2B3ZsrOFAH9NSHZKv0B0Bcwiz3G9t0bfrZA" />

پایگاه اطلاع رسانی جوانان سرباز
وبلاگ خبری فرهنگی هنری وادبی
قالب وبلاگ
Loading
نویسندگان
زاهدان-'گواتر'، تكه كوچكی از محدوده سیستان و بلوچستان واقع در منتهی الیه جنوب شرقی سرزمین زرخیز ایران اسلامی، چون گوهر بهشتی در ساحل دریای عمان می درخشد.

در كتیبه های تاریخی داریوش به خط میخی از این سرزمین به نام «ماكا» نام برده می شود.
در منتهی الیه جنوب شرقی ایران، در آخرین نقطه مرزی آنجا كه شهرستان چابهار به خط تماس با مرز پاكستان می رسد، بندری كوچك و قدیمی اما زرخیز به نام «گواتر» قرار گرفته كه چندصباحی است برای سرمایه گذاران كشورمان نامی آشنا گشته است.
گواتر برگوشه یی از گستره این خاك دوست داشتنی همچنان ایستاده است و خوش می درخشد.
پیرمردی از اهالی منطقه رونق گذشته گواتر را این چنین تصویر می كند: «آفریقا تجارتش دست ما بود. از بندر گواتر ماهی و حصیر می بردیم به آفریقا با جهازهای بادی كه دو هزارتن هندی گنجایش داشت. 25 روز تا دارالسلام می رفتیم . وقتی هوا خوب بود 14 روزه این كار را می كردیم. موقع برگشت چوب كندل می آوردیم به گواتر، خالی می رفتیم خرمشهر، پسته و بادام می بردیم به بمبئی یا از بصره خرما می بردیم آفریقا چوب بار می كردیم به گواتر…»
بعد از اسلام این سرزمین «مكران» نام گرفت كه درحال حاضر منطقه جنوبی بلوچستان نیز به نام «مكران » معروف است.
بنابه روایت ماركوپولو كه در حدود سالهای 683ـ687 هجری قمری هنگام مراجعت از چین از حدود مكران عبور كرده، مكران درآن تاریخ ایالت مستقل داشته است.

شهرستان چابهار هم اكنون به عنوان یكی از قطب های تجاری و از نواحی مستعد برای پرورش میگو مطرح است.
چابهار 15 هزار و 607 كیلومتر مربع گستره و بیش از 160 هزار نفر جمعیت دارد و دارای آب و هوایی گرم و نسبتاً مرطوب است.
هوای چابهار در اوج گرمای تابستان به علت وزش بادهای موسمی 'مونسون' معتدل است، گواتر بندری كوچك از این شهرستان به شمار می رود كه در گذشته رونق چشمگیری داشته و این موهبت سالها از نظرها پنهان مانده بود تا اینكه رونق آن دو باره در نظام جمهوری اسلامی جرقه زد.
آنچه كه موجب گشت، گواتر به عنوان نگین انگشتری چابهار مطرح شود آغاز طرح ملی پرورش میگوی غرب باهوكلات است.
درصورت پایان یافتن طرح چهار هزار هكتاری پرورش میگو، سالانه هفت هزارتن میگو به ارزش 50 میلیون دلار تولید و چهار هزار فرصت شغلی ایجاد می شود كه قطعا بر زیبایی و ارزش این گنج نهان می افزاید.

**در راه گواتر
از چابهار به طرف شرق یعنی مرز پاكستان حركت می كنیم. از بندر صیادی «رمین » می گذریم و آنگاه به تراس های مرتفع كوهستانی برخورد می كنیم كه هیبت خود را به رخ آبی بیكران دریای عمان كشیده است ، اكنون دریا زیر پای ماست و ناوك نگاهمان افق دریا را نشانه رفته است.
مقصد بعدی بندر صیادی «بریس» است كه در پای یك صخره عظیم كوهستانی ایجاد شده است و قایق ها به طرز زیبایی دركنار اسكله پهلو گرفته اند.
بی تردید بریس از زیباترین اسكله های صیادی ایران و شاید زیباترین آنهاست به خصوص آن كه درصورت مساعد بودن شرایط بارندگی، محدوده جاده بریس و كوه ها و تپه های مخروطی آن، تالاب لیپار یكی از مناظر بدیع طبیعت را شكل می دهد، درحاشیه تالاب، شتران تشنه ، از آب گوارای آن سیراب می شوند و قسمت های میانی اش نیز مامن مناسبی برای فلامینگوها و دیگر پرندگان مهاجر، است.
از مهمترین محصولات دریایی این بنادر، ماهی شیر، شوریده، حلوا و سنگسر و از رده سخت پوستان محصول جهانی لابستر (شاه میگو) است.
شاه میگو در طول فصل محدود صید (یك تا دو ماه درسال ) سالانه بین 20تا 35 تن صید می شود كه ارزش صادراتی این آبزی به صورت 'دم عمل آوری شده و منجمد' هر كیلو 22 تا 30دلار بوده و صادرات به روش زنده به ازای هركیلو از 35 تا 50 دلار ارز آوری دارد.
از بریس گذشته و پیش رویمان پسابندر خودنمایی می كند كه نمای موج شكن آن از بالای تراس كوهستانی بسیار زیباست.
جزیره معروف به شیطان از دور پیداست. آیا به راستی آنجا خانه شیطان است؟!
از فراز كوه سرازیر می شویم اكنون قریب به صدكیلومتر از چابهار دورشده ایم، دگر بار مركب مان ما را به كوهها و صخره های مرتفع رهنمون می سازد، رفته رفته به گنج پنهان چابهار و سرزمین اعجاب برانگیز گواتر، نزدیك می شویم سرزمینی كه روزگاری نه چندان دور، جلوه پررونقی داشت كه قبرستان متروكه گواتر و باند فرودگاه قدیمی انگلیسی ها گواه آن است.
بندر گواتر درهمین مكان و درانتهای جاده فرعی مشرف به خلیج گواتر قرار گرفته است و صیادان در فصل صید در داخل كپرها به استراحت پرداخته و درزمان مناسب از شبانه روز دل به دریا می زنند تا تور خود را از ماهی های ذی قیمتی چون شیر و شوریده پركنند.
گواتر كه در جنوب شرقی ایران، آخرین آبادی است هم اكنون به یكی از قطب های امیدبخش در افزایش صادرات غیرنفتی تبدیل شده است.

**زیبایی های خفته این گنج پنهان؛
گواتر یكی از زیبای ترین سواحل ایران زمین را به خود اختصاص داده ، جنگل های حرا از یك طرف، جز و مد زیبا از سوی دیگر و حركت خرامان خرامان خرچنگ ها بی شمار بر ساحل شنی این خطه از چابهار زیبایی چندانی بخشیده است.
گواتر به واسطه قرار گرفتن در مجاورت جنگل های حرا یكی از مناطق حفاظت شده محیط زیست به شمار می رود.
سرپرست اداره كل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در این زمینه معتقد است: در سمت ایران رودخانه باهوكلات و در سمت پاكستان رودخانه نهردشت به خلیج گواتر می‌ریزند.
خسرو افسری افزود: آغاز این خلیج در سمت خاوری دماغه جیوانی است و پایان آن در سمت باختر در نقطه‌ای به نام پسابندر است.
او ادامه داد: در كرانه پاكستانی خلیج گواتر شهری به نام جیوانی قرار دارد و در كرانه ایرانی آن روستاهای گواتر و پسابندر كه در جنگل های حرا نیز با هم مشترك اند.
وی افزود: جنگل‌های حرا خلیج گواتر 300 هكتار وسعت دارند و به واسطه این كه تنها حرا در آن روییده است زیبایی منحصر بفردی را در زیبایی آفتاب تابیده بر خلیج نمایان می كنند.
سرپرست اداره كل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان اظهار داشت: درختان آن دراصطلاح محلی«تمر» 'temer' گفته می شوند كه كنار دریا قرار گرفته اند به همین علت به آنها جنگل های حرا گفته می شود.
وی گفت: حرا یكی از ظرفیت های پنهان سرمایه گذاری برای ایجاد قطب های گردشگری است كه محیط زیست برای حفظ این مكان ارزشمند تلاش زیادی را انجام داده است.
او ادامه داد: جزر و مد دریا باعث می شود كه درختان حرا روزها به زیر آب روند و شبها سر از آب در آورده و محیطی را مهیا می كنند كه جذابیت آن دل هر بیننده ای را مجذوب خود می كند.
وجود جنگلهای مانگرو (حرا) دركنار خلیج گواتر و پرندگان مهاجر، زیبایی خاصی به این منطقه بخشیده و درنقطه تلاقی رودخانه باهوكلات به رودخانه سرباز، یكی از گونه های نادر تمساح جهان معروف به تمساح پوزه كوتاه (گاندو) زیست می كند كه تعدادشان اندك و دو رقمی است و همین امر، اهمیت حفاظت از آنها و توجه دقیق تر را بیشتر می كند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست چابهار نیز با اشاره به داشته های زیست محیطی گواتر می گوید: گواتر هر ساله در اوایل پاییز درب خانه اش به روی بسیاری از پرندگان مهاجر باز است.
'اشرفعلی حسینی' می افزاید: همه ساله 40 گونه پرنده در قالب دسته های 100 تایی وارد این منطقه می شوند كه بعضا تعداد آنان را به بیش از 20 هزار قطعه می رساند.
وی می گوید: در كنار پرندگان نیز گونه های مختلف پستانداران دریایی از جمله دلفین ها ، گاو دریایی و نهنگ ها نیز در ساحل دریای مكران و خلیج گواتر به خوبی قابل مشاهده هستند.
او افزود: گواتر در هنگام وزش بادهای مونسون به استراحتی 45 روزه می پردازند و حضور خرچنگ های بسیار ، حركت ماهیان در نوار ساحلی و پرواز اندك پرنده بر زیبایی آن می افزاید.
طرح پرورش میگو با ایجاد استخرهای پرورشی از توانمندیهای مهم اقتصادی بندر گواتر است و خداوند چنان توانایی ارزشمندی به آن عطا فرموده كه هر سال دو بار پرورش میگو در آن انجام می شود.
مزارع كشت و پرورش میگو بسیاری از سرمایه گذاران را به سوی خود جلب كرده و سازمانهای دست اندركار نیز در حال گسترش این مزارع هستند و محدوده چهار هزار هكتاری به عنوان طرح ملی از جمله توجهات خاص دولت به منطقه است.
درصورت پایان یافتن طرح چهار هزار هكتاری پرورش میگو، سالانه هفت هزارتن میگو به ارزش 50 میلیون دلار تولید و چهار هزار فرصت شغلی ایجاد می شود كه بطور قطع نقش مهمی درتوسعه اقتصادی منطقه خواهد داشت.
گواتر را به ناچار با آن همه زیبایی و شكوهش ترك می كنیم هر چند كه شب را سركردن در این بندر و دیدن مناظر با شكوه شبانه آن بسیار جذاب و به یادماندنی است.
خاطره دیدن گواتر را با این امید به ذهن می سپاریم كه مسوولان و هموطنان عزیز از مواهب طبیعی خدادادی آن درجهت منافع ملی ، افزایش درآمدهای غیرنفتی و بهره گیری از جاذبه های گردشگری آن بنحو شایسته ای استفاده كنند


طبقه بندی: خبرهای بلوچستان،
[ یکشنبه 27 شهریور 1390 ] [ 04:08 ب.ظ ] [ حیدر بلوچ ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب